Sekcija za strip, animaciju i film – postignuća u prethodnoj školskoj 19/20

Dok smo za Dan škole pripremali video posvećen postignućima sekcije za strip, animaciju i film u prethodnoj šk. 2019/20., izvještaj je zbog obimnosti morao biti podijeljen u tri dijela:

1.NAGRADE – izvještaji (hronološki)

I)
Dani europskog naslijeđa 2019 – natječaj „Umjetnost i zabava“ Široki Brijeg, Posušje, Grude, Ljubuški 2. i 3. oktobra/listopada 2019. Na natječaju je sudjelovalo 129 osnovnih i srednjih škola iz Federacije BiH sa preko 500 učeničkih radova. Sekcija za strip, animaciju i film JU ˮDeseta osnovna školaˮ je na natječaju osvojila prvo mjesto sa crtanim filmom ”Let iznad Bosne i Hercegovine”, rad mladih autora VIII razreda Admira Bibića, Iman Mekić i Vahdeta Ibrahimovića. Učenici su, zajedno sa mentorom posjetili ovu manifestaciju.

U okviru programa predstavljena je izložba najuspješnijih radova u Etno selu “Agroturizam Marića Gaj” koji svjedoče o znanju i ljubavi mladih za kulturno i povijesno naslijeđe BiH.
U srijedu, 02.10.2019. godine u 18:00h upriličena je svečana dodjela diploma nagrađenim učenicima, priznanja profesorima, te zahvalnica školama čiji su učenici osvojili nagrade, a koje je uručila Zora Dujmović, federalna ministrica kulture i sporta.
U sklopu manifestacije i programa “Mladi i naslijeđe – Umjetnost i zabava“ realiziran je bogat programski sadržaj kojeg su nagrađeni učenici su posjetili Muzej Gorica Franjevačka arheološka zbirka „Sv.Stjepan Prvomučenik“, arheološki lokalitet – Ravlića pećina u Drinovcima, Grafotisak Grude gdje im se prezentirao razvoj štampe, Franjevački muzej i galeriju u Širokom Brijegu, muzej Franjevačkog samostana sv. Ante Padovanskog na Humcu, spomenike na Humcu i Vodopad Kravice, te brojnim aktivnostima u kojima su se upoznavali, družili i stjecali nova prijateljstva.
Prezentacija nagrađenih video radova programa “Mladi i naslijeđe 2019” je održana 03.10.2019 u 18:00h u Gimnaziji Ljubuški, gdje je crtani film naših učenika dobio najveći aplauz i osvojio simpatije prisutnih. Time je zaključena manifestacija “Dani europskog naslijeđa 2019”.
II)
22.11.2019. – 5. HADŽIĆI FILM FESTIVAL – promocija kratkometražnog omladinskog filma U organizaciji Srednjoškolskog centra Hadžići i Filmsko-scenarističke sekcije “MOVIE CLUB”, a pod pokroviteljstvom Općine Hadžići, 22. 11. 2019. godine, u Multimedijalnoj sali Općine Hadžići održan je 5. HADŽIĆI FILM FESTIVAL. Prva skupina – osnovci, kategorija – eksperimentalni sa animiranim filmom i spotom Prvo mjesto je osvojio spot naše sekcije za strip, animaciju i film „ČETIRI GODIŠNJA DOBA“, autori Adna Madeško, Alma Čorbo i Bajro Salčin.

III)
14.12.2019. – Festival filma djece i omladine “Zenica 2019”
U prostorijama Muzeja grada Zenice od 12-14.12.2019. održan je 21. FESTIVAL FILMA DJECE I OMLADINE „ZENICA 2019“. u organizaciji Udruženja tehničke kulture ZDK, a pod pokroviteljstvom Grada Zenice i Ministarstva obrazovanja, nauke, kulture i sporta ZDK. Festival je zatvoren u subotu, 14.12.2019. godine proglašenjem najboljih filmova za proteklu godinu.
U kategoriji crtani film nagradu je osvojio ”Let iznad Bosne i Hercegovine”, rad mladih autora (VIII-2 razred) naše sekcije za strip, animaciju i film JU “Desete osnovne škole” Ilidža Admira Bibića, Iman Mekić i Vahdeta Ibrahimovića.

2. PUBLIKACIJE U KOJIMA SU OBJAVLJENI RADOVI SEKCIJE ZA STRIP, ANIMACIJU I FILM

1.) „Deseterac“ – časopis JU „Deseta osnovna škola“ Ilidža
2.) “Balkanska smotra mladih strip autora” (Leskovac) – katalog manifestacije
3.) Dječiji časopis 5 plus; http://bibliotekadesete.blogger.ba/arhiva/2019/11/29/4184176
4.) “Naši oblačići” udruženja COI Step by Step https://online.fliphtml5.com/nwxm/sagf/?fbclid=IwAR3PQO7koz09kGG2XaK5dlIN4gyVbGeyyizZyN6LWb5hEonXFk-OXglWKnw

5.)Male Novine, link: (https://issuu.com/djecijastampa/docs/mn_10_juni_issuu

3. IZLOŽBE, PROJEKCIJE, DOGAĐAJI

25.10.2019. – Svečano obilježavanje Nacionalnog dana svjesnosti o bibliotekama u BiH 2019- izložba i projekcija video sadržaja (novi crtani film”Let iznad Bosne i Hercegovine”) sekcije za strip, animaciju i film, promocija strip albuma “Nacrtaj mi Sarajevo” Sabita Agića, radionica animacije i stripa, dodjela diploma i zahvalnica (Nakon zadnje (popodnevne) projekcije, kao dio svečanosti na uručene su diplome i zahvalnice učenicima za učešće na festivalima i manifestacijama “Balkanska smotra mladih strip autora” (Leskovac) i “Dani europskog naslijeđa 2019 – Mladi i zabava” (Grude). Mali kuriozitet: uoći Nacionalnog dana svjesnosti o bibliotekama stigla nam je zahvalnica Narodne biblioteke “Radoje Domanović” iz Leskovca za saradnju tokom dječije nedjelje, tako da je to uveličalo i upotpunilo našu malu svečanost.)

29.10.2019. – Povodom Svjetskog dana animiranog filma u posjeti našoj školi su bili učenici Osme osnovne škole “Amer Ćenanović” koji su prisustvovali izložbi i projekciji video sadržaja (novi crtani film”Let iznad Bosne i Hercegovine” i stari crtani film u novom ruhu „Pričam ti priču“) sekcije za strip, animaciju i film, radionici animacije, tom prilikom su uručene zahvalnice gostima.

29.11.2019. – posjeta direktoru Desete povodom uspjeha sekcije, mini izložba povodom Dan državnosti
(Mini izložba povodom Dan državnosti, postavljena 26.11.2019.)
U časopisu 5plus (decembarski broj) objavljeni radovi i članak o sekciji. Tim povodom smo otišli u posjetu direktoru Desete osnovne škole, prof. Refiku Daciću, kome smo uručili trofej sa 5. HADŽIĆI FILM FESTIVAL-a i upoznali sa spomenutim člankom i dosadašnjim radom.

12.12.2019. – Zimski salon knjige – posjeta
U posjetu Salonu knjige je krenulo 29 učenika, svih uzrasta (od VI – IX razreda) od čega su najveći dio činili članovi novinarske sekcije i sekcije za strip, animaciju i film. Nakon Collegium Artisticuma koji su obišli i sa velikom zainteresovanošću i oduševljenjem propratili ponuđene sadržaje, učenici su otišli u Cinema city, gdje su imali priliku pogledati srtani film “Addams family”.

14.12.2019. – Festival filma djece i omladine “Zenica 2019” – posjeta
U prostorijama Muzeja grada Zenice od 12-14.12.2019. održan je 21. FESTIVAL FILMA DJECE I OMLADINE „ZENICA 2019“. u organizaciji Udruženja tehničke kulture ZDK, a pod pokroviteljstvom Grada Zenice i Ministarstva obrazovanja, nauke, kulture i sporta ZDK. Festival je zatvoren u subotu, 14.12.2019. godine proglašenjem najboljih filmova za proteklu godinu.
U kategoriji crtani film nagradu je osvojio ”Let iznad Bosne i Hercegovine”, rad mladih autora (VIII-2 razred) naše sekcije za strip, animaciju i film JU “Desete osnovne škole” Ilidža Admira Bibića, Iman Mekić i Vahdeta Ibrahimovića.

30.12.2019. – Dan otvorenih vrata
DAN OTVORENIH VRATA u našoj školi realiziran je u ponedjeljak, 30.12. nizom aktivnosti. U biblioteci JU”Deseta osnovna škola”Ilidža, je na programu bila prezentacija školskog časopisa “Deseterac” i projekcija nagrađenih crtanih filmova sekcije za strip, animaciju i film kao i mini izložba sekcije.

23.04.2020. – Izložba sa povodom – Međunarodni dan i noć knjige i autorskih prava (promocija sekcije)
23.04.2020. obilježava Međunarodni dan i noć knjige i autorskih prava. U organizaciji Asocijacije informacijskih stručnjaka – bibliotekara, arhivista i muzeologa (BAM) i Društva bibilotekara Federacije Bosne i Hercegovine, okupio se veliki broj institucija kulture (biblioteka i muzeja), koje nude zajednički program kojim obilježavaju UNESCO-ov međunarodni „Dan noć knjige i autorskih prava“. Ove godine sa temom „Sa knjigom oko svijeta“ kojom se daje poticaj kulturi čitanja, potaknuti razgovor o književnosti i svemu onome što ona predstavlja kao dio tradicije i savremenog društva. U ovogodišnji (5.) Međunarodni dan i noć knjige i autorskih prava koji se obilježava u virtualnom svijetu uključena je i naša biblioteka… Naime, u biblioteci Desete osnovne škole Ilidža 23.04.2020. se održala Virtualna retrospektivna izložba sekcije za strip, animaciju i film, sa početkom 12:15h.

Link:https://www.facebook.com/Me%C4%91unarodni-dan-i-no%C4%87-knjige-i-autorskih-prava-238515849834606/

https://desetaosnovna.edu.ba/index.php/2019/08/18/aktivnosti/

http://bibliotekadesete.blogger.ba/arhiva/2019/11/29/4184176

http://bibliotekadesete.blogger.ba/arhiva/2019/11/26/4183706

Dječiji film

Komentariši